1. Pentru a avea acces deplin la funcţiile forumului şi pentru a putea folosi chatul, va trebui să te înregistrezi.
  2. Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  3. Oaspete, vrei să te alături echipei noastre? Te aşteptăm în secţiunea Recrutări!
  4. Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

Incercarile unui fotograf amator

Discuție 'Galerie' începută de Aveqetura, Jun 18, 2013.

1. Aveqetura

Aveqetura Chunin

Înregistrat:
    May 10, 2012
    Postări:
    28
    Aprecieri primite:
    56
    Pentru ca nu am gasit o sectiune mai apropiata de titlul topicului meu si de continutul acestuia, am decis sa deschid aici topicul cu pricina.

Marca actualului aparat de foto al meu : Samsung. Fotografiile prezentate aici sunt facute cu diverse aparate. Am avut unul fara blitz care folosea filmele, apoi am avut un Fuji, care e la tatal meu acum, apoi un Sony pe care mi l-a spart mama si actualmente Samsung-ul de care v-am amintit mai sus.

Pentru a nu strica aspectul forumului, am ales varianta postarii de Thumbs. Dati click pe fotografie pentru a o mari.

[​IMG] - Ruinele Bisericii Albe. Prahova, Tarsor.

[​IMG] - Turn. Floresti, Prahova.

[​IMG] - Ruinele Micului Trianon, Floresti, Prahova.

[​IMG] - Catelul meu, Peticut. A trecut la Domnul de multi ani.

Va urma.

Nova, Alkiara, PICASO și alţi 5 apreciază asta.
  2. Starrk
    Lurking

Starrk Bruh Shinobi Legend

Înregistrat:
    Mar 27, 2012
    Postări:
    1,816
    Aprecieri primite:
    16,695
    Puteai sa deschizi topicul in Galerie. O sa-l mut eu.
    //Mutat.

3. Phobya
    No Mood

Phobya Ex-Shinobi

Înregistrat:
    May 27, 2012
    Postări:
    530
    Aprecieri primite:
    1,897
    In sfarsit, o persoana pasionata de fotografie!
    A doua si a treia imi plac cel mai mult.
    Atunci cand fotografiezi un anume monument sau chiar obiect, incearca sa ii faci mai multe poze din mai multe unghiuri.
    Invarte-te in jurul "tintei" si alege pozele care iti plac cel mai mult. In caz ca nu ai facut asta deja. :p
    Daca esti in cautare de un aparat bun si esti dispusa sa dai ceva bani, iti recomand Nikon D3100. Daca vei cauta cat costa, o sa ramai fara cuvinte, dar daca vrei sa continui cu fotografiatul, e cel mai bun. Stiu multe persoane care au inceput cu unele ieftine si pe parcurs au vrut aparate din ce in ce mai performante, aruncand banii pe geam aiurea.
    In fine, sper sa mai postezi alte fotografii!

4. Aveqetura

Aveqetura Chunin

Înregistrat:
    May 10, 2012
    Postări:
    28
    Aprecieri primite:
    56
    Multumesc pentru sfatul dat. Din pacate, nu-mi pot permite nicidecum o camera foarte scumpa. In ceea ce priveste unghiurile, la Micul Trianon, te asigur ca aveam mai multe unghiuri. Din pacate, pozele s-au pierdut si singura fotografie a lui e una pe care am recuperat-o de pe albumul meu de la Photobucket.

[​IMG] - Cadere de apa. Dambovicioara, cred.

[​IMG] - Lacul Manastirii Cernica, Romania.

[​IMG] - Casa bunicilor de la tara. Bordeni, Prahova.

[​IMG] - Prispa casei de mai sus.

Alkiara, PICASO, kata67 și 1 alte persoane apreciază asta.
  5. AzamiFuyu

AzamiFuyu Chunin

Înregistrat:
    May 31, 2013
    Postări:
    49
    Aprecieri primite:
    149
    foarte frumoase fotografiile , imi place mai ales casa de la tara, arata foarte artistic

6. Sieg

Sieg Chunin

Înregistrat:
    May 12, 2013
    Postări:
    45
    Aprecieri primite:
    87
    Imi place cum fiecare fotografia a ta spune o poveste muta. Sunt reusite si personal imi plac, mai ales a doua si a treia din primul post impreuna cu prima si ultimele doua din celalalt post.
    Si asa, doar ca o mica paranteza. Ai un catel superb.
    Succes in continuare cu fotografiile.

Psycho XD

7. Aveqetura

Aveqetura Chunin

Înregistrat:
    May 10, 2012
    Postări:
    28
    Aprecieri primite:
    56
    Multumesc frumos pentru gandurile voastre cu referire la pozele facute de mine. Va pun poze proaspete, facute de mine in zilele de 23, 24 iunie cand am fost intr-un pelerinaj.

[​IMG] - Poza din interiorul autocarului. Ne-a trasportat soferul de parca am fi fost cartofi sau butelii.

[​IMG] - Poteca pe care se ajunge la Schitul Paltinis, aflat la 1400 m altitudine. Ce dor mi-e de aerul de-acolo !...

[​IMG] - Nu am putut incadra si varful acestei specii. Mama mi-a spus ce e, dar am uitat...

[​IMG] - O poza din Defileul Jiului.

Alkiara, PICASO, kata67 și 1 alte persoane apreciază asta.
  8. PICASO

PICASO Jonin

Înregistrat:
    Aug 24, 2012
    Postări:
    89
    Aprecieri primite:
    167
    wow te pricepi! #sleep

9. Vioo

Vioo Chunin

Înregistrat:
    Aug 4, 2013
    Postări:
    68
    Aprecieri primite:
    184
    Not bad.

10. VLaDe-Sama

VLaDe-Sama Shinigami

Înregistrat:
    Dec 15, 2012
    Postări:
    947
    Aprecieri primite:
    2,388
    dece nu mergi si la plaja ca acolo ar fi mai interesant :) orcum frumos vad ca iti place sa calatoresti si sa faci poze

11. ShadowXsc
    No Mood

ShadowXsc Shinigami

Înregistrat:
    Aug 8, 2013
    Postări:
    608
    Aprecieri primite:
    1,726
    Frumos...

12. geronimo2007

geronimo2007 Shinigami

Înregistrat:
    Mar 27, 2012
    Postări:
    532
    Aprecieri primite:
    1,328
    jos palaria....

13. ZaDeK
    Twisted

ZaDeK Imperator

Înregistrat:
    May 11, 2012
    Postări:
    3,006
    Aprecieri primite:
    7,965
    Frumos :D clasic :laughing: thx

14. Aveqetura

Aveqetura Chunin

Înregistrat:
    May 10, 2012
    Postări:
    28
    Aprecieri primite:
    56
    Niste poze mai vechi. Le-am recuperat de pe niste rol-filme, caci inainte de samsung am avut un aparat clasic, manual, care folosea rol-filmele. :p

[​IMG] - Inrare la Manastirea Brebu, Prahova. A recapatat statutul de manastire in 2012. Are si un muzeu unde se afla Braul lui Antim Ivireanu.

[​IMG] - Lacul din spatele manastirii Brebu.

[​IMG] - In drum spre manastirea Caraiman.

[​IMG] - Un ponei. La manastirea Caraiman.

Alkiara apreciază asta.
  15. Alkiara
    Cheerful

Alkiara Ex-Shinobi

Înregistrat:
    Mar 28, 2012
    Postări:
    2,252
    Aprecieri primite:
    6,734
    Sunt bine realizate, dar în unele poze am impresia de blur, probabil din cauza tehnologiei pe care o foloseşte aparatul.
    O intenţie lăudabilă şi de apreciat că împarţi cu noi aceste imagini superbe.

16. Nova

Nova Necromancer

Înregistrat:
    Nov 3, 2012
    Postări:
    822
    Aprecieri primite:
    1,604
    Salutare , sunt foarte bune pozele , le-am vizionat cu mare plăcere !

17. Aveqetura

Aveqetura Chunin

Înregistrat:
    May 10, 2012
    Postări:
    28
    Aprecieri primite:
    56

Am mai spus într-un post anterior că mi-am recuperat anumite fotografii de pe rol-filme. Dar am mai recuperat si din cele facute cu aparatul meu de fotografiat.

Mi-am luat un alt aparat de fotografiat. E marca Panasonic – Lumix. Are lentilă Leica. Din cate am înţeles de la cel care mi-a prezentat sumar caracteristicile lui, lentila aceea mă va najuta în cazul în care îmi tremură mâna. Adică nu mai ies fotografiile ca şi când ar fi în ceaţă.

Din păcate, boala tatălui meu – are Mielom Multiplu (nu întrebaţi, că e complicat de explicat)- nu-mi va mai permite să călătoresc. Nu am niciun cerc de prieteni apropiaţi, în care să am încredere şi cu care să călătoresc. Şi chiar de aş avea, condiţia mea fizică nu-mi permite un efort susţinut.

Dar n-am venit aici să-mi plâng necazurile! Am venit să vă împărtăşesc cât de multe fotografii pot din cele recuperate.

Să mă iertaţi dacă unele poze se repetă. Le postez cu ajutorul functiei de Thumbs.

Aceste poze le-am facut in drum spre Manastirea Caraiman:

Poza 1:

Poza 2:

Poza 3:
    [​IMG] - Nu ma intrebati unde am facut-o ca nu am nicio idee. E din Romania, caci in afara tarii nu am fost.

Un fel de specie de cactus. Se afla pe casa scarii unei pensiuni din Dambovicioara:

Intre cheile Dambovicioarei:

~Va urma.~

Phobya, ItachixMadara și Alkiara apreciază asta.

Distribuie