1. Pentru a avea acces deplin la funcţiile forumului şi pentru a putea folosi chatul, va trebui să te înregistrezi.
  2. Aprecierile și comentariile voastre ne motivează! Dacă apreciezi munca pe care o depunem, înregistrează-te și dă-ți cu părerea asupra seriilor pe care le urmărești!
  3. Oaspete, vrei să te alături echipei noastre? Te aşteptăm în secţiunea Recrutări!
  4. Ne puteţi găsi şi pe canalele oficiale de Discord sau Telegram ale grupului!

[Fotografii] Diverse

Discuție 'Galerie' începută de Dev, Jul 16, 2014.

1. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

NOX, OOTatsumiOO, Meck și alţi 11 apreciază asta.
  2. Mikasa
    Question

Mikasa Legendă Shinobi Shinobi Legend

Înregistrat:
    Mar 14, 2012
    Postări:
    985
    Aprecieri primite:
    2,234
    Spune si unde le-ai facut. Desi imi par a fi din m-tii Ceahlau ori Rarau ( pe acolo asa) :? La a doua poza par sa fie Pietrele Doamnei, desi nu-mi dau seama sigur. Mai bine fa-ne te rog o introducere :D.

Hemy și Dev apreciază asta.
  3. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592
    nu prea le am cu introducerile :oops: si da sunt de pe muntii Ceahau :p iar prima e de la manastirea Sihastria

4. Nakamura
    Question

Nakamura Team Murachnia Administrator Moderator

Înregistrat:
    Jan 27, 2014
    Postări:
    2,280
    Aprecieri primite:
    19,218
    putem să facem asemenea postări? cu imagini din peripeţiile noastre? păi vă umplu serverul dacă mă apuc eu de pus :laughing:)) frumoase imagini, simona, se pare că te-ai distrat în micuţa ta excursie :)

Dev apreciază asta.
  5. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592
    [​IMG] [​IMG]
    --- Dubla postare lipita, Aug 14, 2014, Data originala a postarii: Jul 21, 2014 --- Evita pe viitor posarile duble, foloseste functia edit ---

NOX, Mikasa, Obito Uchiha și alţi 6 apreciază asta.
  6. marriiuuss
    Cool

marriiuuss Angry sleeper

Înregistrat:
    Mar 27, 2012
    Postări:
    1,320
    Aprecieri primite:
    4,815
    Băi, acel brad, parcă la-am văzut când am urcat Toaca, acum :? ...12 ani. Nu știu de ce dar îmi trezește un deja vu :D. Da..îmi place cum ai surprins acel brad și acea alee. Acum dacă vrei să faci carieră din fotografie, ar mai trebui să lucrezi...cel puțin la cele făcute de aproape. Acum depinde ce ai vrut să surprinzi :). Oricum...frumoasă galeria :D.

Mikasa și Dev apreciază asta.
  7. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592
    --- Dubla postare lipita, Nov 20, 2014, Data originala a postarii: Oct 23, 2014 --- Evita pe viitor posarile duble, foloseste functia edit ---

NOX, Obito Uchiha, KARMA și alţi 2 apreciază asta.
  8. Light
    Worried

Light The Chief.In hell.

Înregistrat:
    Oct 18, 2012
    Postări:
    199
    Aprecieri primite:
    775
    Wow, foarte frumoase toate :D!Le ador, tine-o tot asa !

9. KARMA
    No Mood

Înregistrat:
    Jul 17, 2013
    Postări:
    126
    Aprecieri primite:
    435
    No, aici sunt. Vrei comentariu? iti dau eu comentariu!
    Glumesc :p nu voi fi asa rea...
    1 In pozele in care ai un singur element pe care vrei sa il pui in prim plan gen cea cu melcul, incerca sa le faci mai de aproape in loc sa faci chestiile din planul 2 neclare... alea sustin imagine, iar daca le blurezi te "freaca la ochii" pe romaneste...
    2 In ultima poza ar fi trebuit sa surprinzi mai mult din cer si sa lasi mai putin din partea de jos, pentru ca oricum nu se intelege ce e acolo, si ai tendinta sa te duci cu privirea ca sa vezi, totusi, ce dracu ai pozat tu acolo, in loc sa te uiti la crengutele alea dragute care formeaza diverse structuri si la cerul roz, etc. etc.
    Nu ma bate #alone

Mikasa și Dev apreciază asta.
  10. Meck
    Cynical

Meck Lagertha's

Înregistrat:
    Sep 12, 2013
    Postări:
    359
    Aprecieri primite:
    1,067
    Simonico, ce aparat foto ai? presupun că un DSLR, nu?

11. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592
    Panasonic #alone e destul de vechi:laughing:)

Meck apreciază asta.
  12. Meck
    Cynical

Meck Lagertha's

Înregistrat:
    Sep 12, 2013
    Postări:
    359
    Aprecieri primite:
    1,067
    Poate să fie oricât de vechi. Atât timp cât face poze în felul ăsta e numa' bun ;)

Dev apreciază asta.
  13. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592
    o sa imi iau un canon cand o sa am bani :) #alone

Meck apreciază asta.
  14. Meck
    Cynical

Meck Lagertha's

Înregistrat:
    Sep 12, 2013
    Postări:
    359
    Aprecieri primite:
    1,067
    Good choise ;)

Dev apreciază asta.
  15. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592
    [​IMG][​IMG]

KARMA, Mikasa, Cristi-J și 1 alte persoane apreciază asta.
  16. Cristi-J
    Energetic

Cristi-J Ex-Shinobi

Înregistrat:
    Mar 27, 2012
    Postări:
    802
    Aprecieri primite:
    5,116
    Gheață și foc.. :D Interesant

Dev apreciază asta.
  17. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592

NOX, KARMA, Hemy și alţi 2 apreciază asta.
  18. Light
    Worried

Light The Chief.In hell.

Înregistrat:
    Oct 18, 2012
    Postări:
    199
    Aprecieri primite:
    775
    Hmmm.... ar fi trebui sa o faci de mai aproape ,asa detaliile o sa se observe mult mai bine,incearca sa te folosesti mai bine de lumina,daca poza e prea luminata o sa dispara anumite detalii dar nici sa fie foarte intunecata, ai mare grija la detalii... succes in continuare

Dev apreciază asta.
  19. Dev
    Flirty

Dev 『』

Înregistrat:
    Jan 26, 2014
    Postări:
    263
    Aprecieri primite:
    3,592

Au inflorit copaceii:x

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Bia-chan, NOX, Mikasa și alţi 2 apreciază asta.
  20. Saber

Saber Ex-Shinobi

Înregistrat:
    Mar 27, 2012
    Postări:
    1,387
    Aprecieri primite:
    2,234
    Adobe Photoshop Lightroom.

Endou și Nakamura apreciază asta.
  21. Phantom
    Cynical

Phantom Fosila

Înregistrat:
    Mar 28, 2012
    Postări:
    279
    Aprecieri primite:
    1,012
    Hmm... nu o sa stau sa iti comentez fiecare imagine in parte, ca doar nu sunt nebun asa ca iti voi da doar niste sfaturi.
    1) Nu te lua dupa cei care iti spun ca bokeh-ul (blur-ul ala) e naspa, ba dimpotriva, e foarte placut de privit si te ajuta foarte mult sa scoti ceva in evidenta. Nu zic ca tot timpul e recomandat, depinde doar ce fel de imagine vrei sa realizezi. Daca fotografiezi obiecte mici (fotografie macro/closeup) e indicat (si uneori inevitabil) sa ai acel bokeh, daca insa faci o fotografie a unul peisaj nu prea e indicat sa ai elemente estompate (blurate) in imagine pentru ca tu vrei ca lumea sa vada toate minunatiile peisajului respectiv pe cat de clar posibil.
    2) Daca Panasonicul tau e DSLR sau daca are un mod manual, incearca sa inveti sa setezi aparatul corespunzator si apoi joaca-te cu setarile pentru a obtine imaginea asa cum ti-o doresti/imaginezi tu. O fotografie poate fi foarte luminata (high key, ex: un portret facut cuiva afara cand e foarte multa zapada va iesi foarte frumoasa daca supra expui imaginea incat sa se vada doar modelul nu si background-ul) sau foarte intunecata (low key, de obicei genul asta de fotografie poate fi realizat doar cu un flash extern, intr-o incapere), pentru ca, din nou, totul depinde cum vrei tu ca imaginea sa arate (atat timp cat stii ceea ce faci, pentru ca daca subexpui sau supraexpui imaginea din greseala lumea va observa asta).
    3) Incearca sa iesi din rutina incepatorului, de a fotografia flori, copaci, crengi, gandaci etc. pentru ca, daca vrei sa evoluezi in ale fotografiei, rutina asta o sa te tina pe loc. Da, intr-adevar, e frumos sa le fotografiezi la inceput si sa ai pe ce exersa (si eu am facut asta, toata lumea care se apuca de fotografie face asta) dar sunt atat de multe imagini de genul incat la un moment dat te plictisesti sa le privesti. Incearca sa experimentezi ori ce gen de fotografie poti.
    4) Ultimul si cel mai important... invata reguli de incadrare si compunere a unei imagini te vor ajuta foarte mult, vei vedea. Invata sa te obisnuiesti sa privesti lucrurile din unghiuri diferite si apoi decide-te din care unghi subiectul arata mai bine, de obicei cele mai neobisnuite unghiuri sunt cele mai de succes doarece oamenii nu sunt obisnuiti sa priveasca, sa spunem, o floare de la nivelul pamantului in sus etc. arata persoanelor care iti privesc imaginile lumea asa cum tu o vezi si ti se pare interesanta... EXPERIMENTEAZA, nimeni nu iti va taia gatul daca faci asta, iar daca vor sari cu gura, nu-i baga in seama, experimenteaza pana cand ajungi sa realizezi imagini atat de bune incat sa le dai peste nas.
    Daca esti intr-adevar pasionata de lucrul asta, pune osu' la treaba.

Editat ultima dată: May 7, 2015
    Bia-chan, Mikasa, NOX și alţi 4 apreciază asta.

Distribuie